Számla formátumok

A NAV Online Számla 3.0 indulásával bővültek a számla formátumok, amelyek hivatalosan elfogadottak. A következőkben egy rövid áttekintő található ezekről, az előnyeivel, hátrányaival együtt.

Alapvetően van a papír számla, ami papír formában kerül kibocsátásra, és szintén papír formában fogadja be a vevő. Az egy logisztikai kérdés, hogy fizikailag ki nyomtatja ki és hogyan jut el a vevőhöz, de a lényeg a nyomtatott verzió, mert a papír számla elektronikus formában őrizve érvénytelen.

A másik alapvető típus az e-számla, amikor elektronikusan jön létre a számla (ez lehet PDF, TXT, XML, vagy bármi, akár még egy scannelt kézi számla is), majd ez kerül hitelesítésre (elektronikus aláírás + időbélyeg, NAV adatszolgáltatás hash), és utána ez az állomány elektronikus úton kerül a vevőhöz, a vevő pedig elektronikus úton őrzi. Az e-számla kinyomtatva érvénytelen.

Egy számla nem attól lesz papír vagy elektronikus, hogy éppen milyen formában van, hanem attól, hogy az milyen formában lett kibocsátva és befogadva. Egy papír számla nem lesz attól hiteles e-számla, hogy valaki bescanneli vagy lefotózza, mint ahogy az e-számlából sem lesz hiteles papír alapú számla attól, hogy valaki kinyomtatja.

Magyarországon alapvetően a hagyományos papír számla az, ami az alapértelmezett, a papír számlát köteles mindenki befogadni. Az elektronikus számlázás csupán egy lehetőség, ami ugyan egyre jobban terjed, de senkit nem lehet kötelezni sem e-számla kiállítására, sem pedig e-számla befogadására.

A számla formátuma a megjelenési forma szerint lehet:


Kapcsolódó oldalak: