ÁFA és kerekítése

Amióta a 27%-os ÁFA létezik, azóta rendszeresen felmerül az ÁFA számolással kapcsolatban a kerekítési probléma, mivel a legritkább esetben lesz egész szám az ÁFA összege ilyen kulccsal számolva. Emiatt régóta fennálló probléma a 27%-os ÁFA esetén, hogy igen jelentős eltérések adódhatnak attól függően, hogy hol és hogyan történik az összesítés és a kerekítés. Akár az egységárat, akár a nettó értéket, akár a számla tételenkénti sorait, akár a végösszeget is lehetne kerekíteni, mindegyik esetre van pro és kontra érv is, ezért az eVIR elsősorban arra figyel, hogy a számla nettó részei stimmeljenek, a nettó összesen matematikailag megegyezzen a tételek nettó értékének összegével, valamint a számla végén a nettó + ÁFA = bruttó matematikailag stimmeljen. Az összes többi kerekítési (fillér, 5 Ft, stb.) lehetőséget a pénznemek beállításával a felhasználóra bízza. Pl. EUR esetén, ahol alapvetően 2 tizedes jegy van engedélyezve, hasonló probléma nem áll fent.

Az ÁFA törvény 172 § szerint: „ A számlán az áthárított adót […] forintban kifejezve abban az esetben is fel kell tüntetni, ha az egyéb adatok külföldi pénznemben kifejezettek.” Valószínűleg ezt szokták úgy értelmezni, hogy az ÁFA összegét kerekítve, fillér nélkül, kizárólag egész forintban kell feltüntetni. Annak ellenére, hogy a számlázó programok között ez egy teljesen elterjedt, általánosan használt dolog, sehol nincs konkrét törvény vagy jogszabály, ami előírja a kerekítési kötelezettséget. Sőt, sajnos arra sincs konkrét iránymutatás sem a NAV, sem a törvényalkotó részéről, hogy a kerekítést hol és hogyan kell elvégezni.

Az ÁFA számolást a bizonylatokon az eVIR úgy végzi el, hogy összesíti a számlán szereplő összes ugyanolyan ÁFA kulcshoz tartozó tétel nettó összegét, majd ezt az ÁFA alapot használja fel az ÁFA értékének kiszámításához. Mivel a hagyomány szerint az ÁFA összege csak egész szám lehet, ezért az eredményül kapott ÁFA összeget a kerekítési szabályok szerint egész számra kerekíti. Ekkor előállhat, hogy pénzügyi korrekciót is kell végezni, mert a számla végén az összesítőben matematikailag stimmelni kell a nettó + áfa = bruttó képletnek, ami már nem tartalmazhat tört számokat (fillért). Ez a pénzügyi korrekció nincs hatással a számla tételeire, azaz az eVIR nem végez tételsoronkénti kerekítést.

A számla elkészülte után a rendszer importálja a számla adatait a pénzügyi számla nyilvántartásba, ahol már nem foglalkozik a tételekkel, csupán az azonos ÁFA kulcshoz tartozó tételek nettó értékét összesíti, és ez alapján képzett adóalap felhasználásával számolja az ÁFA és a bruttó összegeket. Ennek az ÁFA kulcsonként történő számolásnak nagyjából illik megegyeznie a számlán szereplővel, viszont ami fontosabb: a kiállított számla bruttó végösszegének meg KELL egyeznie a pénzügyi számla nyilvántartásba kerülő összeggel. Ilyen módon igen könnyen előfordulhat, hogy az importált számla áfakulcsonként összesített összege pár filléres (extrém esetben pár forintos) eltérést mutat a számolt összeggel. De ez nem hiba, viszont a rendszer szolgáltat erről információt figyelmeztetés formájában. Ezt opcionálisan manuálisan lehet korrigálni az áfa alap vagy az áfa összeg másik irányba történő kerekítésével, esetleg - ha a beállítások szerint engedélyezett az adott pénznemnél a tört összegek használata, akkor - egy külön pénzügyi kerekítő tétel rögzítésével.

Az eVIR kétféle ÁFA számolási algoritmussal rendelkezik: egy hagyományos, ami még a NAV Online Számla előtti időkből származik és az akkori szigorúbb elvárásokat követi, illetve egy „modernizált” verzió, ami a kerekítést is egy kicsit rugalmasabban kezeli. Persze ettől még matematikailag stimmelnek az összegek, de már nem ragaszkodik az ÁFA összegének egész forintra történő kerekítéséhez. Régebbi telepítésű rendszereken a hagyományos az alapértelmezett, az újabb telepítésűeken pedig a modernizált. Felhasználói oldalról a rendszerbeállításokban a Logisztika részen lehet módosítani.


Kapcsolódó oldalak: